Szkoła Podstawowa im. Stanisława Moniuszki w Bąkowicach

MEN       WOM      Kuratorium       WODIiP       CKE       OKE Wrocław       Gmina Świerczów       WSzPWN       WSiP       Polska

 

  Strona główna

  Aktualności

  Informacje o szkole

  Historia szkoły

  Pracownicy

  Dokumenty szkolne

  Przyjaciele szkoły

  Dla rodziców

  Dla ucznia

  Plan zajęć

  Galeria

 

     Napisz do nas

 

JASEŁKA

 

           Święta Bożego Narodzenia to niezwykły okres, na który długo czekają dorośli jak i dzieci. To czas, w którym wszystko wydaje się łatwiejsze, a w sercach ludzi rodzi się pokój i dobro. 21 grudnia w Szkole Podstawowej w Bąkowicach, jak corocznie, zostały wystawione Jasełka Bożonarodzeniowe. Kolejne przedstawienia Jasełek odbyły się 6 stycznia 2013 roku, w trakcie niedzielnej mszy w kościele Parafialnym w Bąkowicach oraz 13 stycznia w kaplicy w Goli – Wężowicach.

Przygotowując się do przedstawienia, uczniowie poświęcili wiele czasu i wysiłku na próby, by jak najlepiej oddać treść tego ważnego wydarzenia, jakim jest Boże Narodzenie.

Aktorzy wiernie odtworzyli sceny z Betlejem o Narodzeniu Jezusa. Obsada była tradycyjna: Maryja, Józef, królowie, pasterze i aniołki, nie zabrakło również Heroda, hetmana, diabła i śmierci. Przedstawienie, dzięki pięknej dekoracji wyglądało zjawiskowo. Jasełka pozwoliły poczuć atmosferę Świąt Bożego Narodzenia i radość ze wspólnego świętowania Narodzin Jezusa. Tematyka Jasełek obejmowała treści związane z narodzinami Chrystusa w stajence betlejemskiej. Pierwszą sceną było poszukiwanie przez Maryję i Józefa schronienia na noc, drugą Zwiastowanie pastuszkom przez anioła Gabriela nowiny o narodzeniu Syna Bożego. Trzecia scena to pełen grozy akt, w których Herod knuje spisek. W czwartej scenie Maryja i Józef znajdują schronienie w stajence, pastuszkowie witają swego Pana i ofiarowują Mu skromne dary: koszyczek z jajkami, śmietanę w garnuszku, pieluszki, kożuszek i świeżo upieczony chlebek. Świecąca nad szopą gwiazda wskazywała drogę kolejnym gościom. Byli to Królowie, którzy przybywali z dalekich krain, by oddać pokłon i ofiarować Maleńkiemu swoje bogactwa: złoto, kadzidło i mirrę. Zgromadzonych zachwyciła wspaniała gra dzieci, ich przejęcie i wczucie się w role. Bogatych wrażeń estetycznych dostarczyły przepiękne stroje. Teatralne przedstawienie treści tradycji chrześcijańskiej – narodzin Jezusa, zaśpiewane pieśni, napełniły wszystkich radością i pozwoliły poczuć świąteczną atmosferę.

          AKTORZY BIORĄCY UDZIAŁ W JASEŁKACH:

Maryja – Karolina Gruszczyńska

Józef – Jakub Stebnicki

Pastuszkowie: Kacper Jaworski, Kamil Karcz, Daniel Harasimczuk, Kacper Sarzyniak

Trzej Królowie: Paweł Sikora, Dawid Warzocha, Jakub Podgóreczny

Herod – Wiktoria Kosno

Diabeł – Alicja Krzywda

Śmierć – Anna Terlecka

Hetman – Beata Bielska

Baba – Anita Malarz

Chłop – Dominik Pustelnik

Chór Aniołów: Dominika Andruszków, Klaudia Rozwadowska, Angelika Piechura, Anita Malarz, Małgorzata Drobina, Dagmara Więckowska, Weronika Semeniuk, Agnieszka Terlecka, Kornela Czajkowska, Klaudia Łukawska.

Składamy serdeczne podziękowania dla księdza proboszcza Andrzeja Jaremki za wsparcie sekcji artystycznej Szkoły Podstawowej w Bąkowicach, Pań z Goli i Wężowic za przygotowanie smacznego poczęstunku dla wszystkich uczestników przedstawienia oraz Rodziców aktorów za pomoc w organizacji występów.

Renata Boduch

 

wstecz